BEGUNSKA TABORIŠČA

Pod vtisom strašne usode domobrancev in na prošnjo dr. Valentina Meršola, so Angleži ustavili prisilno vračanje beguncev v Jugoslavijo. Konec junija so jih odpeljali v begunska taborišča v Avstriji, Peggez pri Lienzu, Spittal ob Dravi in Judenburg. Že nastanitev v lesenih barakah je za begunce, ki so skoro dva meseca preživelipod milim nebom na Vetrinjskem polju, pomenilo občutno izboljšanje. Najhujše je bilo pomanjkanje hrane prve mesece. Duhovniki so poskrbeli za versko oskrbo. (Župnik Gregor Mali). Ustanovili so ljudsko šolo (Aleksander Majhen). Ravnatelj Marko Bajuk pa je nadaljeval z begunsko gimnazijo, ustanovljeno 16.5.1945 v Vetrinju. Za delavsko mladino so uvedli obrtne šole in razne tečaje (Dr. Franc Mihelčič).

V Peggezu in kasneje v Spittalu so izdajali dnevno »Novice« in tedensko »Domače glasove«. Ustanovili so pevski zbor (prof.Silvin Mihelič). Ljubitelji odrske umetnosti (Rudolf Hirschegger) so kmalu pričeli s svojimi nastopi. Salezijanec Janko Mernik je za mladino ustanovil Mladinski dom (Rudi Knez), prof.Alojzij Luskar pa Marijino kongregacijo. Obstojala je K.A. in Z.M.K.D. Ustanovili so skavtsko organizacijo (prof.Alojzij Zupan). Bilo je več tečajev in predavanj (Dekan Matija Škerbec, France Pernišek). V veliko pomoč je bil član angleške taboriščne uprave John Corsellis.

Podobno so se uredili slovenski begunci, ki so se umaknili v Italijo, v taboriščih Monigo, Senigalia, Servigliano, Ricione, Trani, itd. Dušno pastirstvo je uredil prof.Anton Orehar. Ustanovili so ljudsko in srednjo šolo (ravn.Ivan Prijatelj). Živahno je bilo gledališko delo. (Veličastna uprizoritev Hamleta).

Ustanovili so tudi Emigrantski pevski zbor »Slovenija« (dr.Pogačar in dr.Savelli). Izdajali so dnevnik »Zedinjena Slovenija« in kulturno revijo »Svet in dom« (dr.Jože Krivec). Skavtsko organizacijo je vodil Marijan Trtnik. V Pragli-ji v severni Italiji je bila ustanovljena slovenska bogoslovna fakulteta (rektor dr.Alojzij Odar), kjer so nadaljevali študije bogoslovci-begunci. Manjša a zelo delavna skupina Slovencev je bila v Rimu. Povezoval in vodil jo je pesnik Jeremija Kalin-dr.Tine Debeljak.